עניין של תרבות – רעה

מתוך הראיון עם נמרוד אלוני בתוכנית "מוסף" של גאולה אבן ביום שני, 18 באוגוסט 2012:-

 

פרופ' נמרוד אלוני (ראש המכון לחינוך מתקדם בסמינר הקיבוצים, ראש קתדרת אונסק"ו לחינוך הומניסטי) : גאולה, אין חדש תחת השמש. ככה אנחנו גם לומדים עכשיו בנושא של האלימות של עבריינים, של נוער במצוקה. אבל את לא פתחת היום את הדיון בעניין הזה ואני חושב שאנחנו לא יושבים פה גם בשביל הנושא הזה אלא בגלל שיש הקצנה והסלמה במה שנקרא פשעי שנאה, במה שנקרא פשעי גזענות, במה שבדרך הנה הספקתי לשמוע את הבחור מצדיק לינצ'ים וטרור נגד ערבים – ויש יום יום כמעט טרור נגד ערבים – הוא מצדיק את זה לצורך הצלת נפשות.  עכשיו זה לא קשור לבית וזה לא קשור רק למערכת החינוך, זה קשור לתרבות הישראלית שבה לאומיות נעשתה בתקופה האחרונה ללאומנות, שבה דתיות מקבלת פרצוף מדרכי נועם להקצנה, לאלימות, לפונדמנטליזם, ואנחנו רואים שפה בדיוק כמו של ניאו-נאצים באירופה, קו-קלוקס-קלאן באמריקה, טליבאן באפגניסטן.

אבן: רגע אתה לא מגזים קצת.

אלוני: לא, לא, לא

אבן: תראה הנער הזה בן חמש עשרה וחצי, מה שאנחנו רואים עכשיו זה תוצר של כל מה שהוא עבר עד עכשיו. כשאתה אומר שלאחרונה אני רואה גילויים של לא לאומיות, אפילו לאומנות ואתה נותן דוגמאות קשות ואיומות מההיסטוריה, אבל הוא תוצר של מה?

אלוני: גאולה, אל תתני הנחה לחברה הישראלית, בגלל שזה כאן בבית, אל תתני לזה הנחה. גם אלה שעושים את הדברים הנוראים בהרבה מקומות. יש כאן לגיטימציה. יש ילדים, שכמובן הם ילדים נומר אולי גם עם מצוקות אישיות או מחברה חלשה אבל הם שמעו רבנים שאמרו שאסור להשכיר דירות לערבים, שאסור לבנות יהודיות- היה מכתב רבניות-  אסור לבנות יהודיות להסתובב ליד ערבים. הוא קרא אולי את הרב עובדיה יוסף, היום קראתי בעיתון…

אבן: אתה מייחס לו המון חומר קריאה שאני בספק אם הוא צורך, (כאן הוא מתפרץ לדבריה, וקשה לי לשמוע מה היא אומרת -א.א.) שזה כל כך הרבה חומר.

אלוני: זה תרבות שלמה שבה יש הסלמה, או יש יותר ויותר שיח חופשי ולא מודחק שבה נאמר שאנחנו סוג של עם בחירה, שאסור לנו להתבולל עם ערבים ושצריך להתרחק מהם. השיח הזה אצל אוכלוסייה חלשה יכול להתרגם או לנערי גבעות או לטרור ויש נגד יהודים

אבן: אבל זה כנראה לא הילד שראינו עכשיו, הוא כנראה לא נער גבעות. אולי צריך לבדוק מה הרקע שממנו הוא בא ומי ההורים שלו ואיזה פשעים הוא ביצע עד הלום?

אלוני: גאולה את אמרת שהוא לא לבד. גאולה אני חוזר שוב, בלי הנחות בבקשה, זה לא מישהו אחד חריג מוזר שאולי נאשפז אותו בבית משוגעים.

אבן: אבל רגע, תעזור לי, אם אני אבדוק מה הפרופיל שלו, אני לא מדברת על גיליון ציונים, מה יהיה החתך, מה אני אגלה?

אלוני: אני חושב שאת תגלי, שעל פי רוב, בשונה מרבנים מסוימים או לאומנים מסוימים שהם משחררים כמו בספר, איך זה נקרא, נראה לי דין מלך או משפט המלך (תורת המלך- א.א) שפורסם שמותר להרוג תינוקות פלסטיניות כי יום אחד הם יהיו אויבים

אבן: אבל הוא ראה את זה?

אלוני: הם לא עושים את זה, אבל כששומע על זה מישהו כמו יגאל עמיר שהוא אחרון בשרשרת…

אבן: אין וויכוח…

אלוני: … מישהו מעורער, מישהו חלש, מישהו מעוות….

אבן: אבל אתה נתפס למקרי הקיצון בסופו של דבר, דיברנו הרגע על ההבחנה בין  מקרי קיצון לאלה שנמצאים על הגר באמצע.

אלוני: נכון, אבל אם לא הייתה לגיטימציה, אם מנהיגי הדת, אם מנהיגי הפוליטיקה היו אומרים שדת זה בראש ובראשונה, איך נאמר פה? ישום דאגה ליתום ולאלמנה ולהיות בלתי אלים. אם הייתה פוליטיקה אחרת, אם המנהיגים היו מגלים אחריות, אם הרבנים היו עושים שלום תחת שמיו של אלוקים אחד ולא הפרדה בין כולם – הם לא היו עושים את זה.

אבן: אמרת ש זה גם לא עניין של מערכת החינוך, יש גם תכניות במערכת החינוך כאלה שאמורות, בטח בשנים האחרונות, לתמוך בילד. כמו "מפתח הלב", אני מנסה שלוף מהזיכרון, אומרים שהם אפילו יעילות, אני חושבת שהם גם כאלה מניסיון אישי. עד כמה צריך להתמיד בהם על מנת, אתה אומר שיש גם דברים אחרים רבנים ומנהיגים פוליטיים אבל צריך גם לתת את התמיכה הזו במערכת החינוך, במערכת הרווחה הישראלית על מנת שיצאו אחרת?

אלוני: חד משמעית, גם אם יש פוליטיקאים ורבנים קיצוניים מכל הדתות ומכל המינים, מערכת החינוך יכולה לחסן. היא מחסנת, זאת אומרת החברה יכולה לחסן, חיסון אחד זה חברתי. מדינת רווחה שבה אין שכונות מצוקה והדרה חברתית ובבית הספר ילדים שגדלים בהמון אהבה, המון הכלה, תרבות דמוקרטית, תרבות של דיאלוג ולומדים איך לחיות בחברה בצורה תרבותית. זאת אומרת שיודעים להפנים גם כעסים ומחלוקות אל דיבור במקום אל אגרוף, זה דבר שהוא אפשרי במערכת החינוך.

^

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s