הטור שלי במדור "מיקרוסקופ" ב"בשבע" גליון 518 מיום 15.11.2012

עקיבא, עזבתנו

השבוע התבשרנו שעקיבא אלדר עוזב את 'הארץ' (מעניין אם הוא גם יורד מהארץ, כידידו מאותו עיתון, עמוס אילון המנוח, שהיגר לטוסקנה).

אלדר הפורש נתפס לאחרונה בכמה וכמה ניסיונות להוליך שולל את קוראיו, כאשר הוא מזין אותם במידע לא נכון, בנתוני סקר מוטים ובפרשנויות שלא מקפידות תמיד על האמת. רק מקריאת רשימת הזוכים לתודה ממנו – מתנדבות מחסום ווטש, דרור אטקס, יש דין, שוברים שתיקה, שלום עכשיו, גישה, רבנים לזכויות אדם, בצלם, הקרן החדשה לישראל ועיר עמים, בין היתר – אפשר להבין שלא מדובר בעיתונאי, אלא בסוכן שמאל הזוי וקיצוני.

כתבתי שאינני יודע אם הוא ירד מן הארץ, ובאותה מידה אין לי כל מושג אם, כמו עיתונאים מכובדים אחרים, יעבור לאל-ג'זירה. ממילא יש שם מדור שבו מתפרסמות כתבותיו. אז מדוע בעצם שירד? הוא כבר שם, בניכר.

ישראל מידד

__________________

הגירסה לפני עריכה:

ביום שלישי השבוע, קראתי ידיעה מאת עקיבא ביגמן באתר "מידה". הכותרת דיווחה על "תג מחיר בדואי: הצתה במתבן קיבוץ רביבים". וחשבתי לעצמי, איך עקיבא מרשה לעצמו לקבוע מסגרת כזאת, של "תג מחיר", ללא הוכחות, ללא הכרזות? זאת עבודה עיתונאית מקצועית? אז נכון שבגוף הידיעה אנו למדים ש"בכפר ביר-הדאג', החליטו תושבי הכפר להשיב אש…[והחלו] בהתפרעויות אלימות בתוך הכפר…ונמשך בחסימות הכבישים המרכזיים באזור…" אגב, בנוכחות חבר הכנסת טאלב אל-סאנא. חיפוש מהיר לא גילה עוד כותרת דומה המשתמשת במטבע "תג מחיר". ואז נזכרתי שיומיים לפני כן, קראתי באתר 'נענע' על "האלימות נגד ערבים חזרה למזרח ירושלים. כתובות "תג מחיר", "הכיפות הסרוגות" ו-"החירות למולדת" רוססו על שלושה כלי רכב". ושבאותו אתר יום למחרת קראתי על "מטע זיתים הושחת וכתובת גרפיטי רוססה בכפר בשומרון: "תג מחיר כיפה סרוגה". והבנתי: "תג מחיר" הוא מושג ומינוח שהתקשורת משייכת אך ורק לימין, למחנה הלאומי-אמוני אפילו שזהות מבצעי האלימות והנזק גלויה וידועה ומתועדת בזמן אמת. מותר לשימוש רק בכיוון אחד. הגינות? הוגנות?
דיוק? תחקיר? הצחקתם אותי.

ובאותו יום התבשרנו שעקיבא אלדר עוזב את "הארץ" (אם הוא יורד מן הארץ, כידידו מאותו עיתון, המנוח עמוס אלון שהיגר לטוסקנה אינני יודע). אלדר הפורש נתפס לאחרונה בכמה וכמה נסיונות להוליך שולל את קוראיו כאשר הוא מזין אותם במידע לא נכון, מספרי סקר מוטים ופרשנויות ללא-אמת. רק לקרוא את רשימת אלה הזוכים לתודה ממנו הכוללת את מתנדבות מחסום ווטש, דרור אטקס, יש דין, שוברים שתיקה, שלום עכשיו, גישה, רבנים לזכויות אדם, בצלם, הקרן החדשה לישראל ועיר עמים, בין היתר, ואנו מבינים שלא עיתונאי קראנו אלא סוכן השמאל ההזוי והקיצוני. כתבתי שאינני יודע אם הוא ירד מן הארץ ובאותה מידה, אין לי כל מושג אם, כמו עיתונאים 'מכובדים' אחרים, יעבור ל"אל-ג'זירה". ממילא יש לו מדור שם איפה שמתפרסמות כתבותיו. אז מדוע ש"ירד"? הוא כבר שם, בנכר.

^

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s