משיל"ה אל שילה

כשניגשתי להכין את הקטעים ההיסטוריים עבור העלון "בדרך לשילה", הייתי בטוח שרחל ינאית ויצחק בן-צבי ביקרו בשילה. אלא שלאחר מחקר שכלל עיון בספר "אנו עולים" של רחל ושל "זכרונות" ושל "שאר ישוב" פרי עטו של יצחק, הבנתי שלא כן.  הם יצאו פעמיים, ברגל, לשומרון, לשכם, לסבאסטה ואפילו הגיעו לביתם של משפחת שרתוק בעין-סיניא לאחר ארוחת ליל שבת לפני שהמשיכו למחרת בדרכם.  זה היה פעמיים: בקיץ תרס"ח ובשנה הבאה, תרס"ט.
 
אבל מה שכן מצאתי שקשור לשילה הוא דבר היוזמה של יצחק בן-צבי להקים אגודה שתקים בנק חקלאי ע"י גיוס הון יהודי פרטי וזאת ב"מטרה ברורה וצרופה להבטיח רוב עברי בארץ-ישראל ולעשות הכל לפיתוחו ולביצורו של הישוב…", להעלות ארצה את הנוער (וההורים יבואו איתם), ולעשות פטיציה להשפיע על הקרנות והיברות כמו יק"א להשקיע עבור הפועל העברי בציון.  מעורבים, בנוסף לבן-צבי ורחל ינאית, אלכסנדר זייד, יהושע וששומה בוכמיל, מאיר ברזקין ויצחק רוזנברג. ועוד חברים ב"הפועל הצעיר".
 
ומה השם שבחרו לאגודה הזאת?  שיל"ה, ראשי תיבות: "שובה ישראל לארץ האבות".  במכתב אל קלמן מרמר שהיה אז בלונדון, כותב בן-צבי בט"ז טבת תרס"ט (10.1.09) שיש להתחיל לאסוף מליון חתימות.  כוונתם הייתה לגרום לשינוי בשיטת הסיוע להתיישבות, ליצור בנק משכנתאות, שתהיה הנהלה מרוכזת אחת לכל היוזמות ההתיישבותיות הפרטיות והצבוריות וכל זה כדי להוזיל את המחיר ובכך, להקל על עלייתם ארצה של יהודים רבים ככל שניתן.
 
אז אל שילה בהרי-אפרים הם לא הגיעו אבל משיל"ה שלהם, הנה אנחנו בשילה שלנו.
מן התעודות:
DSCN0506
DSCN0519
DSCN0522
DSCN0523
^
מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s