החלל האלמוני של הר הבית

הופיעה ב"מוסף שבת" של מקור ראשון, 3.5.2013:-

היהודי האלמוני של הר הבית
ישראל מידד

השבוע הראשון של תחילת חודש כסלו תרל"ג היה שבוע קשה בירושלים. השנה הייתה שנת ברוכת גשמים ובורות המים היו מלאים. עקב כך, שירותם של ערביי הכפר סילוואן הקרוב ליהודי ירושלים בעיר העתיקה ובשכונת משכנות שאננים לא היה דרוש כל-כך והתשלום שהיו אותם ערבים מקבלים פחת. קיפוח פרנסתם זה לא התקבל בהבנה והערבים החלו לשדוד ולגזול מתוך בתי היהודים מעבר למנהגם הרגיל. לפי הדיווח העיתונאי, בליל יום שלישי-רביעי, ה- 31 בדצמבר 1872, פרצו ערבים אחדים, ובראשם השודד אבו עיסא מחברון, לבית משפחת הירשלר במשכנות שאננים אשר נחנכה שתים-עשרה שנה קודם לכן.

הלבנון 5-2-1873

אהרון הירשלר קם משנתו, גירש אותם מהבית ואף רדף אחריהם. אלא שנפתחה עליו אש מהבורחים ושנים-עשר קליעים פגעו בו. הנה הלשון של פנקס החברא קדישא – "… והמה ראו כי כלה אליהם הרעה ונבעת לבם אולי יכירם ויזרקו בו כמה חצים ונפל על מקומו. ויהי עוד חמשה ימים על ערש דוי בהספטאל השר ראטהשילד נ"י". תקופה ארוכה הוא נחשב לראשון לחללי מערכות ישראל, וכך שמו מופיע באתר "זכור" של משרד הביטחון. כיום, מוכר אברהם שלמה-זלמן צורף כיהודי הראשון שנרצח על רקע לאומני בשנת 1851. פרט מעניין נוסף: אלמנתו, הודעס, נישאה בשנית ליהודה ראב, שהיה מראשוני פתח תקוה.

העיתון "הלבנון" שדיווח על המקרה בלגיונו מיום 5 בפברואר גם מוסר ידיעה נוספת של רצח יהודי, אירוע אשר לוט במסתורין. וכך לשון הכתבה בתוספת הערותיי:

"אתמול קרה פה מקרה זר [מוזר?] ונורא מאוד: איש יהודי ספרדי בן חמשה וששים שנה, נמצא אחורי חומת העיר [של הר הבית] בעמק יהושפט, נרצח, ידו שבורה וראשו פצוע. וכה היה הדבר: האיש הזקן הזה, היה דרכו בכל יום לבוא לישיבת בעלי בתים ללמוד תהלים, ותמיד בא השמש מהישיבה ויוליך אותו אל הישיבה. ביום ד' משבוע זה [29 בינואר, א' שבט] אחר [איחר] השמש לבוא. וילך [הזקן הספרדי] הוא לבדו, ותעה מן הדרך ויבא עד חצר 'הר-הבית', שמה מצאוהו הישמעאלים הקדושים [סגי נהור: הארורים, מפאת הצנזורה] ויכוהו עד אשר מת תחת ידם. הרה"ג סי' יקיר גירון (עפענדי הי"ו מהר [מיהר] להודיע להממשלה בקושטא [על] דבר הרצח הזה. יתן ה' ולא ישמע עוד בתוכנו נאקת חלל ושוד ושבר ושלום על ישראל".

לא הצלחתי לגלות את זהותו של אותו חלל אלמוני. העיתונות בת-הזמן איננה כוללת את שמו. האם יש תעודה בארכיון השלטון העותמני בתורכיה? האם החברא-קדישא של בית הקברות בהר הזיתים מחזקיה ברישום באחד מפנקסיה? האם בקרב ארכיונים של עדת הספרדים בעיר קיים מסמך כלשהו? האם זהותו מוכרת או תתגלה?

מי היה אות יהודי אומלל שנכנס למתחם הר הבית, דבר שהסעיר את המוסלמים עד כדי התנפלות רצחנית בהמית? האם, אחרי שהרביצו אותו והפליאו בו מכותיהם, הם זרקו אותו מעל החומה המזרחית בגובה 40 מטרים?
אז בחוגגנו את שחרור העיר העתיקה ומקום השכינה בהר המוריה ביום כ"ח באייר, נזכור גם עוד תאריך, א' בשבט, ועוד יהודי, אלמוני, שהומת על קידוש השם, קרבן לאלימות דתית של שומרי הוואקף בהר-הבית בירושלים.

^

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s