יו"ר הכנסת מגן על חברי הכנסת המבקשים לעלות להר-הבית

מהפייסבוק שלו:-

…אני רואה בחומרה, הגבלת חסינות של חברי הכנסת, ומניעה ממי מחברי הכנסת לממש את זכותו לעלות להר הביתמדינת ישראל, היא כמעט היחידה לאורך ההיסטוריה של ירושלים, המאפשרת מתוך כבוד, גישה חופשית לכל קומות התפילה, הקדושים לכל העמים.

אמונתנו בזכותנו על הארץ, לא פוגעת במחויבותנו לאזרחי ישראל הערבים והנוצרים, ולמאמיני דתות אחרות…

אבל, אסור לנו להגביל דווקא את היהודים, מלגשת למקומות התפילה היקרים לליבם…

בדיון עם הסגל הבכיר של המשטרה הבהרתי: כי לא יעלה על הדעת שהחלטות שיש בהן משום פגיעה בחסינות חברי הכנסת מתקבלות ללא נוכחות או התייעצות עם נציגי הכנסת.

אני מבין שלעיתים יש לקחת בחשבון שיקולים של שלום הציבור, אינני רואה בשיקולים אלו משום ויתור כלשהוא על ריבונותנו בהר הבית. (לדעתי, דווקא אלה המתלוננים יום וליל על העדר ריבונות בהר הבית, מחלישים את תודעתנו, ויוצרים מציאות הפוכה מזו שהם חפצים בה). אבל לא אוותר על זכויות חברי הכנסת לעלות להר.

אני מקווה שעד חגיגות הארבעים ושבע שנים לאיחוד ירושלים, בשנה הבאה, נמצא נוסחה שתאפשר לחברי הכנסת לבקר בהר הבית מבלי לפגוע בשלום הציבור.

ומנכ"ל משרד הדתות, אלחנן גלט, הפתיע ואמר כי המשרד מבקש לבחון בקרוב ובהקדם את הסדרת התקנות שיאפשרו כניסה מסודרת להתפלל בהר הבית, כזכות יסוד. למעשה, זוהי פעם ראשונה מזה- 46 שנה מאז שחרר צה"ל את הר הבית שיוסדו תקנות מסוג זה.

הרי כל התקופה הזו, מאז מחקק חוק השמירה על המקומות הקדושים, הדבר שמנע את הסדרת הכניסה היה שפשוט כל שר הדתות מאז ועד היום סירבו להתקין את התקנות.

שימו לב לנוסח החוק:

. ביצוע ותקנות
שר הדתות ממונה על ביצוע חוק זה, והוא רשאי, לאחר התייעצות עם נציגים של בני הדתות הנוגעים בדבר או לפי הצעתם, ובהסכמת שר המשפטים,להתקין תקנות בכל הנוגע לביצועו.

ומוועדת הפנים:

בדיון מיוחד של ועדת הפנים בסוגיית הסדרי התפילה והריבונות בהר הבית אמר מנכ"ל משרד הדתות כי לראשונה מזה 46 שנה, משרדו יביא לאישור הממשלה תקנות שיסדירו את תפילת היהודים בהר הבית.

8 במאי 2013, כ"ח באייר תשע"ג, בשעה 15:50

ועדת הפנים, בראשות ח"כ מירי רגב, קיימה היום (ד', 8.5.13) דיון מיוחד לרגל יום ירושלים, בנושא "הריבונות על הר הבית והסדרי התפילה במקום".

בפתח הדיון, הציגה יו"ר הועדה, ח"כ מירי רגב את המצב הבלתי אפשרי הקיים היום, של אפליה, בו נאסר על יהודים הרוצים להתפלל בהר הבית להיכנס למקום על רקע היותם יהודים. לדברי היו"ר, "לא יתכן שבמדינת ישראל יהודים צריכים למצוא את עצמם כיהודים עומדים בצד. הר הבית יהיה מקום שבו כל אחד יוכל להתפלל על פי דתו". לדבריה, סוגיית הר הבית קשורה למיינסטרים וללב העם היהודי שבמשך אלפי שנים ערג להר הבית. מיד עם תחילת הדיון הציגה הועדה שני סרטים. האחד סרט אותנטי של רגעי הפריצה של חטיבת הצנחנים להר הבית ושחרור הכותל יחד עם הר הבית מידי הירדנים. הסרטון עורר תגובות רבות בקרב חברי הכנסת הערבים ובראשם ח"כ ג'מאל זחאלקה שטען כי הסרט פוגע ברגשותיהם, וביקש לעצור את הסרט.

מנכ"ל משרד הדתות, אלחנן גלט, הפתיע ואמר כי המשרד מבקש לבחון בקרוב ובהקדם את הסדרת התקנות שיאפשרו כניסה מסודרת להתפלל בהר הבית, כזכות יסוד. למעשה, זוהי פעם ראשונה מזה- 46 שנה מאז שחרר צה"ל את הר הבית שיוסדו תקנות מסוג זה.
ח"כ משה פייגלין טען בדיון כי השאלה העיקרית העומדת לפנינו היא שאלת הריבונות על הר הבית, וכי לא מדובר בשאלה ביטחונית או דתית. לטענתו "הבעיה של הווקף היא לא בתפילה, אלא בסממן הריבוני שהתפילה מייצגת. מבחינתם זהו כרסום בריבונות הטוטאלית של האסלאם על הר הבית". לכן לדעתו זהו הזמן לצקת תוכן במשפט "הר הבית בידינו".

חבר הכנסת אברהים צרצור, העלה את השאלה האם אין עוד מקום היהודים להתפלל מלבד מסגד אל אקצא. לדבריו "היהודים בישראל צריכים להבין שירושלים תחזור ביום מן הימים לחיק הפלסטינים והמוסלמים. הפתרון הוא לשמור על הסטטוס קוו במקום". כאמל ריאן, ראש עמותת אל אקצא, פנה לאנשי הדת היהודיים בקריאה לנהל דיאלוג דתי ולא פוליטי בנושא. עוד קרא לשמור על הסטטוס קוו ח"כ טלב אבו עראר ואמר כי הנושא הוא דתי במהותו, הרבה לפני שהוא פוליטי.

ח"כ דוד צור הביע את תמיכתו בדיאלוג דתי, אך טען כי ניסיון לפתור את הסכסוך הישראלי פלסטיני מזווית דתית הוא טעות. הוא הוסיף כי ההערכה הביטחונית של המשטרה לגבי היתר או איסור של כניסת מתפללים להר הבית נכתבה בדם.

ח"כ תמר זנדברג אמרה כי לכל איש או אישה, מכל זרם ודת יש זכות להתפלל במקומות הקדושים לו. היא טענה כי השאלה שעלתה בדיון היא אכן שאלת הריבונות כפי שהציג אותה ח"כ משה פייגלין, שאלה שהיא קודם כל לאומית, שנוגעת לכיבוש. לכן, הזכות של היהודים לתפילה במקומות הקדושים להם תתאפשר רק כחלק מסיום הכיבוש וחלוקת ירושלים שתאפשר הסדר תפילה וחלוקת המקומות הקדושים.

בסיכום הישיבה אמרה היו"ר ח"כ מירי רגב כי "עלייתם של יהודים להר הבית הינה זכות בסיסית של כל אזרח ואזרח במדינת ישראל. מדינת ישראל חייבת לשמור ולהגן על זכות זו. חופש הדת והפולחן מעוגנים בחוקי היסוד של המדינה, וכמדינה ריבונית חובה עלינו להגן עליהם. אני שמחה שמשרד הדתות יביא לאישור הממשלה שורה של תקנות שיסדירו אחרי 46 שנה את הסדרי התפילה בהר הבית". ועדת הפנים בראשותה של ח"כ מירי רגב, תוסיף לעקוב אחרי הביצוע והתקנת התקנות בממשלה. ​​

^

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “יו"ר הכנסת מגן על חברי הכנסת המבקשים לעלות להר-הבית

  1. מיד אחרי שהוא אמר את זה, הגיעו הכחשות ממשרד הדתות.
    וכתוצאה המנכ"ל תיקן את עצמו ואמר שהם יבדקו אפשרות הסדרת התקנות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s