האם מותר משחק כדורגל במקום קדוש?

שאילתה ישירה

שוטרים מנעו הפסקת משחק כדורגל ערבי בהר הבית בניגוד לפסיקת בג"צ

חבר הכנסת משה זלמן פייגלין שאל את שר\ה לביטחון פנים

ביום 19.06.13 יהודים שביקרו בהר הבית נחרדו למראה משחקי כדורגל שנערכו בצידו הדרומי של האתר הקדוש, סמוך לרחבת אורוות שלמה. היהודים הפסיקו את המשחק, אך שוטרי המקום נחלצו לעזרת המוסלמים והחזירו להם את הכדור, בניגוד לפסיקת בג"צ האוסר לשחק ברחבי ההר.

יהודים שעלו ביום זה להר הבית גילו לתדהמתם שילדים מוסלמים פוגעים בקדושת המקום ומשחקים כדורגל ברחבת ההר. שלושה מהם לא יכלו לסבול את חילול המקום, לקחו את הכדור, והעבירו אותו לידי אחד השוטרים שהיה צמוד אליהם במשך שהותם בהר. השלושה דרשו ממנו לאכוף את חוק שמירת המקומות הקדושים ולהפסיק את הפגיעה ברגשותיהם. הם אף טענו בפניו שבית המשפט הורה למשטרה שלא לאפשר משחקי כדור ופיקניקים בהר הבית.

השוטר טען שלא ידועה לו פסיקה שכזו, והוא כבר רגיל לראות משחקים כאלו מפעם לפעם. "אני לא אפסיק את המשחקים. אין לי הוראה כזו" אמר השוטר והזעיק למקום קצין.

הם חזרו בפני הקצין על טענותיהם בדבר הפגיעה בקדושת המקום, ברגשותיהם ובחוק, וביקשו ממנו למנוע את חילול המקום. הקצין סירב לבקשתם, החזיר את הכדור לנערים המשחקים, והודיע ליהודים שאם רגשותיהם נפגעים הם יכולים לצאת מתחומי ההר, או להמשיך לשהות בהר למרות מה שקורה במקום.

שלושת היהודים עזבו את ההר, לאחר שלא יכלו לסבול את חילול המקום.

בג"צ בנושא:

"על המשטרה להקפיד ולהבטיח כי תופעות כגון אלו [משחקי כדור-רגל ו"פיקניקים" הנערכים על ידי מוסלמים]. לא יחרגו מהמתחמים שצוינו לעיל, כדי שתשמר קדושת המקום מפני חילולו, ולא ייפגעו רגשותיהם של בני כל הדתות. ביטוי לכך נתן המחוקק בקובעו בסעיף 2 לחוק השמירה על המקומות הקדושים כי המחלל מקום קדוש או הפוגע בו בכל דרך אחרת עובר עבירה פלילית, וכך גם מי שעושה דבר העלול לפגוע ברגשותיהם של בני הדתות כלפי אותו מקום". (בג"צ 67/93)

רצוני לשאול:

1. מדוע לא מכירים השוטרים בהר הבית את פסיקת בג"צ

2. מדוע פסיקת בג"צ לא נאכפת ומתאפשר חילול המקום הקדוש

^

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s