דם חם

צפיתי בפרק הראשון של הסדרה של איציק לרנר.

דם קדוש

והיא אמנם עשויה טוב מאוד, כמעט הוגן.

אבל…

הערה ראשונה:

להגיד "מתחם קבר יוסף ממוקם בלב שכונת מגורים פלסטינית", במקום "מסביב לקבר יוסף הלכה ונבנתה שכונת מגורים ערבית" זו בעיה והרי קיימות תמונות מלפני 100 שנה שרואים את המקום בודד ומבודד ללא בתים קרוב כלל.

והערה שניה:

לא שמעתי אף לא פעם אחת שהיה הסכם, הסכם אוסלו ובו סעיף המבטיח שמירה על קבר יוסף כמקום קדוש עם סדרי גישה.
כל מי שצופה בפרק אינו מודע לזה שהכניסה היא מובטחת בזכות ולא סתם איזה שגעון של קנאים אלא עפ"י מסמך שהממשלה סיכמה, ממלכתי.

מה רע לציין עובודת ולדייק?

מה קשה?

^

מודעות פרסומת

5 מחשבות על “דם חם

 1. נשלחה אלי:
  מחריד ומזעזע מכל הבט שהוא. הפרסומות בפרט למזגנים הם האילסטרציה המתאימה ביותר לסרט הזה ומעניקות גון פארודי לטירוף.

  זה סרט של הבארנז'ה שכמו רבני בית הלל אוסר לקיים מנין במטוס ליד בית השימוש.

  בקיצור זר לא יבין את זאת.

  תפקיד הצבא והשלטון הוא לתחזק לארוך זמן את המציאות הכי מטורפת כמו בחבל קטיף. רצועה צורה של כניסה ויציאה שממאיסה על כולם את החיים. על הצבא, על היהודים, על הערבים, על העולם. שמורת טבע של הלא נורמאליות במיטבה. זאת האנלוגיה המדויקת להר הבית.ובעצם אגלוגיה לאנומליה של הקיום היהודי בעולם. גם בניו-יורק שבה יש לכאורה חזות נורמלית ובסן פרנסיסקו.

  הטקסט הזר של הקריין[של מוטי לרנר, זה שעשה את הסרט העלילתי על פיצוץ המהסגדים]] כמו על עסקת הנדלן התנכית. קנית השדה בשכם במאה קשיטה. גיוס הערבי שלא שמע על כך שיוסף הגיע לכאן. הנורמליות המטורפת של מאיר ברטלר. השיח עם החיילים. והערבים המסכנים שהיהודים מהווים להם מטרד השובר את חלומותיהם.

  הסרט כמו כל סרט שטירמרי מציג את כל הכמיהות של היהודים כשבט נבער של מטורפים ופסיכים. כתופעה אנתרופלוגית יוצאת דופן שרק היא מסכנת את השלום ושמן הראוי לבערה מן העולם.

  הו

 2. עוד אחת שקבלתי:
  ראיתי את הפרק. אפשר לומר שיש בו קצת הגינות, כלומר: נכון שכל מי שעיניו בראשו רואה מיד שהסרט הזה נכתב במגמה להציג את אלה שבאים לקבר יוסף כקנאים חשוכים המבקשים רק נקמה ורק לריב עם צה"ל, ולעשות למתנחלים דה-לגיטימציה. צריך להיות אידיוט מושלם בשביל לא לראות את זה מיד. הקריינות בתחלת הסרט מדברת על הישוב יצהר ומסבירה שזה ישוב שכל היום מסתכסך עם צה"ל ועם הערבים. משמיעים הרבה דבורים על נקמה (מלה שבעיני הישראלי המצוי היא המלה הכי גסה בעולם, ושכל מי שמשתמש בה הוא פרימיטיבי). הסרט מתמקד בעקר במריבות עם צה"ל. הקרייינות בסוף הסרט מדברת על המדרשים (אגב, מישהו שמע על המדרשים האלה? אתם יודעים לאיזה מדרש הוא מתכוון? או שהוא המציא הרגע את המדרש?) המציגים את יוסף כאיש שלום וויתור. וכעת ישפוט הצופה לבדו את המתנחלים.
  גם מדברי הדוברים חתכו בדיוק את המשפטים האלה.

 3. כל פרק בסדרה יתמקד במקום קדוש אחר ויראה את הקונפליקט העמוק בין הצדדים דרך סיטואציות בלתי אפשריות אותן מובילות דמויות קיצוניות הנשענות על הפן האנושי, דתי וההיסטורי.

  כלומר: מטרת הסדרה היא לא להציג כמה חשובים וקדושים המקומות האלה, אלא להציג כמה דם מיותר נשפך שם.

  עם זאת, זה מין פרק כזה שכתוב כך שכל הצדדים יצאו מרוצים. השמאלנים יאמרו: איזה יופי, סוף סוף מישהו הציג את המתנחלים כמו שהם: להוטים, רבים עם צה"ל, מחפשים נקמה, נדבקים באובססיה בקבר הקדוש. ואילו חסידי ברסלב גם כן יצאו מרוצים: איזה יופי, סוף סוף מישהו הציג את המתנחלים כמו שהם: להוטים, רבים עם צה"ל, מחפשים נקמה, נדבקים באובססיה בקבר הקדוש.

  טוב, כעת נחכה שבועים ונראה איך יציגו את העולים להר הבית. כעת אנו יודעים היטב שהסרט נכתב מתוך אג'נדה שמאלננית, שמטרתה לא להראות כמה המקום קדוש, אלא להראות כמה אנחנו מסוכנים. האם למרות זאת הוא יהיה הגון? נראה בעוד שבועים

 4. שאלתי את איציק למה נבחרה הכותרת 'דם קדוש'? ובכן, זו בחירה מסחרית של הערוץ. אבל דוקא בנוגע ליוסף הצדיק יש פה אמירה מאד חזקה. אנו שוכחים :א. ששלמנו בדם קדוש על מכירת יוסף- בעשרת הרוגי מלכות ובכלל. גם את יוסף הצדיק- יש כתונת עם דם, כמעט הרגו אותו בכלל. ב. החייל מדחת יוסוף, הקדוש בן יוסף לבנת- הם דם קדוש ועוד אנשים שמתו על קידוש ה' בנוגע לשכם, אלון מורה, איתמר, והישובים מסביב לשכם. באמת דם קדושים. לכן השם של הסדרה- יש בו אמת.

  ועוד לא הגענו למערת המכפלה…..

 5. עוד אחת שקבלתי שאני מעלה:

  ראיתי את הפרק הראשון של "דם קדוש". מעולה. מעולה. מעולה.

  סרט שמציג את כל מה שקורה סביב קבר יוסף בדיוק רב. אמין ביותר,שקול, מעניין ומתייחס לכל המעורבים בנושא בכבוד רב.

  מדובר בנושא קשה ביותר , מאד בעייתי והוא מוצג בשיא האיזון והמקצוענות.

  מאיר ברטלר, יהודה ליבמן והרב דודי דודקביץ' מוצגים באור אוהד ביותר, מעורר אמון ורגיש.

  בכל ערוץ תקשורת אחר שותים את דמם (נוער הגבעות, מוטרפים, הזויים) ואילו כאן הציגו אותם ממש באור חיובי ואוהד.

  לא ברורה לי לחלוטין הביקורת על אלה שרוצים להתפלל בקבר יוסף (שלא לדבר על המשמעות הקניינית – לאומית שלו). לשיטתם, יש להדיר את רגלינו גם ממערת המכפלה (למעלה ממליון וחצי יהודים מגיעים לשם בשנה), מקבר רחל, מקברות הצדיקים בגליל, באומן, בכלל… נראית לי השקפה בעייתית ומאד לא מקובלת.

  כל הכבוד ליוצרי הסרט. אני מאד שמח ששתפנו עימם פעולה במשך יותר משנתיים, כשהם עבדו על הסדרה הזו (בנוגע להר הבית), בסבלנות שקשה לתאר.

  ממני הם מקבלים חמישה כוכבים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s