לקראת כנס שילה 2

אוהל מועד נמצא בחפירות ארכיאולוגיות

הארכיאולוגים בשילה הקדומה נרגשים במיוחד • בחפירות התגלו ממצאים שעשויים לאשש כי אוהל מועד הוצב במקום

אפרת פורשר

המשכן, שבו על פי המקרא הוצב ארון הברית, היה מבנה זמני העשוי מקורות עץ ובד שמטבע הדברים לא יכלו לשרוד אלפי שנים. למרות זאת, הארכיאולוגים לא אמרו נואש, ובמשך שנים הם חיפשו ראיות לקיומו במיקומו המשוער בשילה הקדומה (סמוך להתנחלות שילה שבחבל בנימין). כעת מסתמן כי מאמציהם נשאו פרי, וכי נמצאו הוכחות לכך שאוהל מועד אכן הוצב במקום.

הממצאים, שיוצגו בכנס של עמותת שילה שייערך השבוע בשילה הקדומה, כוללים בין היתר גילוי של מעין גומות חצובות, שבתוכן אפשר להציב קורות עץ כדי להעמיד מבנה ארעי.

היות שאוהל מועד וארון הברית היו ניידים והועברו ממקום למקום, בודקים החוקרים אפשרות שבמקום זה עמד המשכן."אוהל מועד" שימש כידוע מקום תפילה עד להקמתו בירושלים של בית המקדש על ידי שלמה המלך.

בסמוך לגומות, בחלקה הצפוני של תל שילה, נחשפו מבנים שתוארכו לתקופת ההתנחלות של יהושע בן נון ועד תקופת דוד וימי המלוכה.

באחד מהם נמצאו כלים מקרמיקה ושלושה טאבונים גדולים (תנורים מחימר). "זה לא דבר שהיה שכיח בבית פרטי ולכן אנחנו לא סבורים שהמבנים האלו שימשו למגורי משפחות", מסביר חנניה היזמי, קמ"ט ארכיאולוגיה במינהל האזרחי.
כמו כן התגלו ראיות למה שנראה כפינה הדרום־מערבית של החומה שהקיפה את העיר שילה. חשיפה זו מאפשרת לחוקרים לקבוע את המיקום המשוער לשער הכניסה לעיר ומשכך, לגלות בהמשך את המיקום של אוהל מועד, שכן, התיאוריה המקובלת היא שמקום הפולחן היה סמוך לשער העיר.

עם זאת, החוקרים נזהרים בקביעותיהם, שכן אחד הממצאים החשובים שיכולים להעיד על מקום פולחן הוא מציאת כלי פולחן ועצמות של בעלי חיים שהועלו כקורבן. כאלה טרם נמצאו. כעת צריכים החוקרים להשלים את החפירות באזור כדי שיוכלו לקבוע בוודאות כי אכן בשילה עמד המשכן.

^

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s