איילון להסברה אבל…

נתבשרנו שסגן השר לשעבר במשרד החוץ דני איילון יוצא ליוזמת הסברה חדשה.

ואני זוכר, בנוסף לכמה הצלחות מרשימות, גם קטע שאיכשהו נפל בדרך.

ב- 2009, באתי לו למשרד החוץ ושוחחנו, אני ואחרים, בנושא חדש שהתגלה לי אישית אבל ראיתי בו לא רק מכשול דיפלומטי וקונסולרי אבל גם מנוף במאבק נגד עמדתה המסורתית של ארה"ב בעניין ירושלים, שכל ילד אזרח אמריקאי שנולד בה לא זכוה לשם מדינה בתעודת הלידה שלו או בדרכונו. "ירושלים" תמיד תופיע כאילו אין לה מדינה.

הנה התזכיר שחיברתי:

כ"ב אב תשס"ט
12 אוגוסט 2009

לכבוד
דני איילון ברוך בינה
סגן שר החוץ סמנכ"ל אגף צפון אמריקה
משרד החוץ משרד החוץ

הרשו לנו לתמצת את הנושאים שאנו מעלים היום בפניכם:

1. הנוהל הקונסולרי של ארצות-הברית לגבי לידות של אזרחי ארה"ב בשטח של יהודה ושומרון קובע שבתעודת הלידה ובדרכון של התינוק יירשם כמקום הלידה: _______, West Bank.

לדעתנו, על משרד החוץ לפעול לביטול נוהל זה. הסיבה העיקרית היא שאין מקום כזה, מבחינה גיאוגרפית-פוליטית-מדינית.

מעבר לכך, מכיוון שהמינוח West Bank נכנס ללקסיקון הפוליטי רק באפריל 1950 כאשר ממלכת ירדן סיפחה את שטח יו"ש, להבנתנו כ"כובש" ובניגוד להחלטת האו"ם, תפיסה שלא הייתה מוכרת ע"י ארה"ב במיוחד, ונחשבה בעצם לבלתי-חוקי, ההכרה האגב-אורחא של המונח West Bank אף בצורה זו, מעניקה תוקף למצב שלא על מדינת ישראל לסבול.

עניין זה קשור לנושא שני: רישום לידות של ילדי אזרחי ארה"ב הנולדים בירושלים כולה, במזרח ובמערב, כאילו אין העיר נמצאת במדינה כלשהי. ונפרט בסעיף 2.

2. ההגיון של נוהל ארה"ב שלא לציין Israel כמדינה בה נמצאת "ירושלים" הוא שמכיוון שבהחלטת החלוקה של האו"ם על ירושלים להיות שטח בינלאומי/נפרד, כל עוד אין חוזה שלום סופי, העיר איננה שייכת לשום מדינה.

לנו אין את הכלים לבדוק אם בכל זאת ילדי אזרחי ארה"ב שנולדו במזרח העיר בתקופה שלפני 1967 נרשמו בנולדים ב: Jerusalem, Jordan אלא שמה שמעניין אותנו הוא שאם כך הרציונל המדיני, אזי על ארה"ב לאמץ את המונחים Judea ו- Samaria לעניין רישום לידות ביו"ש מכיוון ששמות אלה נכללו ונכתבו באותה החלטת האו"ם. אי-אפשר לנהוג בדרך אחת ולא בדרך השנייה.

ולכן, בהתחשב בקשר ההדוק בין הנשואים בסעיף ראשון ובסעיף שני, אנו מבקשים שצוות של משרד החוץ יבחן את דברינו וימליץ לפעול לשינוי המצב אצל שלטונות ארה"ב.

3. נושאים משניים אבל לא פחות חשובים:

א. מכיוון שהנשיא לשעבר ג'ימי קרטר "שבר" את הנוהג שארה"ב נהגה בו למנוע מאישים פוליטיים לבקר ביו"ש ובישובים בהם, אנו רוצים לקוות שמרד החוץ יפעל, בדרכים שונות, שפוליטיקאים מכל הארצות, נבחרי קונגרסים ופרלמנטרים, חברי משלחות שונות, אף הם יקבלו הזמנה או שתוצג בפניהם את האפשרות לבקר ביו"ש וייפגשו נציגי התושבים. כמו כן, ראוי שמשרד החוץ ימליץ בפני גורמים שונים המקיימים אירוח מסוג זה לכלול ביקור בישוב על סדר יומם.

ב. לדעתנו, ראוי, לכל הפחות, שבהזדמנויות מתאימות, יוזמנו נציגי ישובי יו"ש להשתתף באירועים כללים כגון קבלות פנים וכיו"ב שמשרד החוץ עורך למשלחות מבקרות.

ג. לתשומת לבכם: נוכח המצב הקיים מול ארה"ב, יש צורך בקיום קשר יותר הדוק עם חברי הסנאט והקונגרס. מתגבשת יוזמה של ביקורים של תושבי יו"ש, בעלי אזרחות ארה"ב, בקרב הצירים והסנאטורים על מנת לעדכן אותם לגבי הנעשה ביו"ש ועל הדעות והפרספקטיבות של התושבים הפרטיים. אנו מציעים למשרד החוץ להקדיש מחשבה לנושא.

לא זכינו לתשובה, לא לתיקון המצב, לא לשימוש בחומר.

אפס.

וחבל.

^

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s