שלושה המבצעים רצח אופי ב"הארץ"

כותב אהוד עין-גיל ברשימתו המתפרסמת ב"הארץ": "על בוגדים וגיבורים אלמונים" ומצטט את יחיען ויץ שכתב באותו עיתון ביום 27.3, ברשימה בשם "האומנם ברית פרקטית?" כי

"כשהיה סטודנט לתואר שני, בשלהי שנות ה–70, שמע ממורו יהודה באואר, שבכל העולם היהודי ניתן למצוא שתי דוגמאות בלבד לשיתוף פעולה עם הנאצים מתוך הזדהות עם דרכם: הראשון הוא אברהם גנצווייך, סוכן נאצי ומלשין בגטו ורשה, והשני אברהם שטרן, מפקד לח"י בארץ."

כמובן, באואר קצת משבש העניינים כי פשוט קווי ההשוואה אינם נכונים.

יאיר לא הזדהה עם דרך הנאציזם למרות מה שנכתב בפנייה שלו לצד הגרמני. ובכך יש כל ההבדל למה שבאואר, וויץ, מנסים לעשות: רצח אופי.

הבלוג של מוזיאון לח"י מספק תשובה טובה מאוד ובין היתר, נכתב שם:

יאיר רוצה לשכנע את הגרמנים לרכז את היהודים בארץ ישראל. הוא אינו בטוח שישתכנעו אבל חושב שחובה לנסות, לכן הוא מנסה לבוא במגע עם הגרמנים ולהציע להם את תכניתו. לשם כך הוא שולח את חבר המחתרת נפתלי לובינצ'יק לביירות, לפגישה עם נציג משרד החוץ הגרמני. לובינצ'יק מציג לגרמני את התכנית  –  פתרון "בעיית היהודים" באמצעות פינויים לארץ ישראל והקמת כוח צבאי יהודי שיסיע לכבוש את הארץ מידי הבריטים. הנציג מקשיב בנימוס ובזאת תם העניין…חשוב לציין כי בשעה שיאיר הגה את רעיון הקשר עם גרמניה לא היה לו, כמו לאף אחד אחר, שמץ של מושג מהו גודל האסון העומד להתחולל באירופה. הוא גם לא ידע מאומה על "הפיתרון הסופי". ועידת ונזה נערכה רק ב-20 בינואר 1942, שמונה ימים לאחר שנרצח ע"י הבריטים. בראש מעייניו של יאיר עמד רק גורלו של העם היהודי והצלתו.

באואר, איש הפלמ"ח, צריך לדעת שחברי הפלמ"ח הוקמו ממש לשרת את הצבא הבריטי במלחמתו מעבר לקווי הגבול בלבנון ומאוחר יותר, התגייסו מתוך התנדבות למאמץ של הבולשת הבריטית לחסל את המחתרות אצ"ל ולח"י.  אם לשפוט לפי יחסי לתוכניתו של יאיר הרי השפיטה שלנו כלפי הפלמ"ח צריכה להיות 'לא מספיק' בגדול.

^

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s